Училището трябва да бъде социален коректор на семейната среда

21/03/2016 09:02

     Училището трябва да бъде социален коректор на семейната среда

      Училището трябва да бъде най-вече социален коректор на семейната среда. Това заяви в предаването „Метроном” на Радио „Фокус” – Варна психологът Иван Игов. По отношение на агресията, която се превръща във все по-чест начин за разрешаване на проблеми в обществото, Иван Игов посочи, че основната причина за агресията е състояние, което психолозите наричат фрустрация. „Това е състояние, при което човек има някаква цел и нещо блокира тази цел, а той не намира или не знае как да намери алтернатива на поведението да тръгне агресивно, за да решава проблема. От това следват и много други изводи. На първо място, ако за едно дете е допустимо, че няма социалния опит или умението да взема решението, да прави избори, да намери алтернатива на агресивното поведение, за по-възрастни хора, които са на години и влизат в агресивни схватки на улицата или някъде другаде, включително да се стигне до тежки увреждания и убийства, липсата на социален опит не е оправдание”, коментира психологът. 

 По думите му, голяма роля в това един човек като възрастен да не умее да се справя със състоянието си на фрустрация на първо място е семейството. „1/3 от българските семейства се справят агресивно помежду си, като това е по изследвания на неправителствени организации, което излезе миналата година. Това означава, че близо 1/3 от децата, юношите и подрастващите в ранното си детство единственият начин за справяне в ситуация на криза за тях е бил агресията, независимо дали словесна или физическа”, каза още Иван Игов. 

     Според него, втората причина е училището, което по принцип би трябвало да играе ролята на социален коректор, не само да дава някакви знания. „Напротив, училището засилва агресивността на децата в много случаи. Самата физическа среда е ужасна. Ние сме единствената държава, в която съществува този модел на СОУ - в една сграда, строена за 300 или 500 деца, са натъпкани 1 500 деца на възраст от 5 до 19-годишна възраст, които учат на две смени и предават лошия опит и начин на поведение един на друг", каза още психологът. По думите му, докато тази среда не бъде овладяна, лошите навици от семейството ще се усилват и пренасят в училище и по-късно като възрастни, тези хора няма да знаят какво означава да бъдеш нормален човек - когато си в състояние на фрустрация, вместо да се тръгне агресивно да решаваш проблема, да намериш онази алтернатива, която би била полезна за теб и за другите.

     "Не напразно в психологията съществува едно понятие „всички сме победители”. Това е висшата форма на комуникация, най-добрият начин, по-който хората могат да се справят помежду си. За съжаление, в последните години, а и в момента дори, никой не учи децата ни и подрастващите на този модел - как всички да бъдем победители”, подчерта психологът Иван Игов.